Background

Záchrana zubných kanálikov

Veľká väčšina prípadov na našej pohotovosti, pokiaľ príde klient s akútnou bolesťou, sa lieči endodontickým ošetrením zubných kanálikov. Toto ošetrenie sa vykonáva v prípadoch príliš rozsiahleho kazu, ktorý sa dostal až k zubnej dreni. Laicky povedané, ak máte zubný kaz, ktorý sa nepodchytí skôr, rozšíri sa ďalej a to spôsobí zápal a odumretie samotného zuba. V procese endodoncie je nutné prečistiť zubné kanáliky dezinfekciou, čím sa odstránia baktérie, ktoré tam prenikli. Následne sa kanáliky zaplnia výplňovým materiálom a spraví sa fotokompozitná plomba. Endodontické ošetrenie je záchrana zuba pred extrakciou. Na našej klinike sa vykonáva pod mikroskopom našim tímom špecialistov. Keďže takto ošetrený zub nie je už prirodzene vyživovaný, stáva sa krehkejším a preto sa odporúča, dať si spraviť korunku.

Play

Ako to funguje?

Často kladené otázky

#1

Koľko rokov vydrží takto ošetrený zub ?

Zub po endodontickom ošetrení sa stáva krehkejším, čím je náchylný na zlomenie viac ako zdravý zub, preto sa nedá životnosť presne určiť. Pokiaľ si necháte na zub spraviť korunku, ktorá váš zub ochráni pred zlomením, vydrží vám približne 15 rokov.

Arrow
#2

Bude zub po ošetrení bolestivý ?

V niektorých prípadoch môže pacient po ošetrení pociťovať slabú bolesť. Tá je 1-2 dni po ošetrení normálna a je potrebné užiť bežné analgetiká. Pri výskyte silných bolestí, ktoré pretrvávajú, je potrebné kontaktovať ošetrujúceho lekára.

Arrow
#3

Môže byť ošetrenie bolestivé?

Endodontické ošetrenie sa robí pod anestéziou, takže pacient bolesť nepociťuje.

Arrow